Správnou výživou k podpoře zdraví ... a pak, že to nejde...


Téměř celý svůj život jsem se potýkal s různě velkou nadváhou a obezitu. Snad pouze jedinou výjimkou bylo období puberty, kdy se rapidně zvětšila výška a kilogramům to chvilku trvalo, než ji opět dohnaly. Toto období však nebylo nikterak dlouhé a opět jsem se pohyboval v pásmu obezity. Tak nějak podvědomě člověk cítil, že by s tím měl něco dělat, ale léta ubíhala a nedělo se nic. Ba naopak kilogramy potichoučku přibývaly a nenápadně začaly i první zdravotní komplikace. Zvýšený krevní tlak se přihlásil jako první.

Když ukazatel na váze ukázal 128 Kg při (183 cm výšky) a podobnými problémy začala trpět i 13 letá dcera, tak to byl ten poslední impulz k tomu začít něco dělat. Nikdy jsem zatím žádnou dietu nedržel a ani nepoužíval žádné preparáty na hubnutí. Od svých známých jsem však měl různé informace o tom jak ta či ona dieta či preparát zázračně funguje. Naštěstí jsme se však nejprve na dovolené seznámili s nutričním terapeutem – zaměstnancem zařízení ve kterém jsme dovolenou trávili. Ten nám zhruba vysvětlil, jak se věci mají, a doporučil najít stejného pracovníka v místě bydliště. Přidal také několik rad jak se takový dobrý pracovník pozná:

 

·         nenabízí žádné speciální zázračné produkty za zázračné ceny

·         nenutí k žádným dietám

·         bude se zajímat o to, co děláme a co a jak jíme

·         spolupracuje s ošetřujícím lékařem

·         vyžaduje celkovou změnu životního stylu

 

Po návratu z dovolené jsem tedy zasednul k internetu a začal hledat. Za malou chvíli mne zaujaly  stránky paní Luberové, která pracuje v nutriční poradně  za Karvinskou hornickou nemocnici. Přečetl jsem si reference, zatelefonoval a vydal se na osobní návštěvu. Všechna doporučení od známého z dovolené splňovala a navíc působila velmi příjemným a laskavým dojmem. Na první bezplatné konzultaci nám nejprve důkladně vysvětlila, jakým způsobem její poradna pracuje, co od klientů vyžaduje a naopak co jim nabízí. Poradnu jsem začal navštěvovat společně s dcerou a po první seznamovací konzultaci jsme týden zaznamenávali, co jíme a jaký máme denní režim. Na základě těchto údajů včetně informací od praktického lékaře nám pak sestavila kompletní analýzu zahrnující to, co děláme dobře a špatně a návrh jak to změnit včetně kompletního týdenního jídelníčku. Vysvětlila nám, že každý máme určitou denní energetickou potřebu a že zároveň velmi záleží na tom, jak je energie rozdělena mezi sacharidy, bílkoviny a tuky a další živiny. Optimální energetický příjem včetně vzájemného poměru byl součástí plánu.

 

Jako pomůcka k dodržování navrženého plánu nám byl nabídnut k zakoupení program Profi kuchařka. Rozhodli jsme si program zakoupit a po zaškolení v něm začali sestavovat jídelníček podle zadaných parametrů. Musím podotknout, že nám nebyly žádné potraviny zakazovány, pouze jsme dostali doporučení, které jsou vhodnější a které naopak moc vhodné nejsou. Nikdo nám nic nenutil. Vybaveni programem a týdenním jídelníčkem jsme po třetí schůzce opustili poradnu a pustili se do boje s přebytečnými kilogramy, ale i svou leností a zaběhnutými stereotypy.

První týden byl naoko velmi jednoduchý, neboť jsme pouze připravovali naplánované pokrmy a snažili se je v určených časech konzumovat. Další týdny pak už byly složitější, neboť denní jídla jsme si za pomocí programu sestavovali sami. Složitější byly v tom směru, že mám oběd určený v zaměstnání a k němu si doplňuji vhodné snídaně, svačinky a večeři. Práce s programem mi připadá velmi jednoduchá a intuitivní. Zároveň umožňuje si vymýšlet vlastní jídla jak je libo – pouze poskytuje informaci o tom, jak jsou na tom tato naše navržená jídla s živinami a porovnává to s navrženými hodnotami zadanými podle plánu. Člověk není programem nijak svazován či omezován. Pokud by našel potravinu, která není obsažena v základní databázi, tak ji může jednoduše do programu doplnit a začít s ní pracovat. Velkou výhodou je to, že každé jídlo (snídaně, svačina, oběd, večeře) je ihned porovnáváno s navrženou hodnotou a tak má uživatel okamžitě přehled o tom, co je potřeba změnit.

Po prvních dnech stravování podle individuáního plánu a klinetského programu JL Menu „Profi kuchařky“ jsem začal na sobě pociťovat pozitivní změny.

 

·         během dne nemám hlad

·         večer se cítím příjemně a nemám tu známou potřebu „vyprázdnit lednici“

·         jím více, než jsem jedl před tím a zároveň se necítím přejeden

·         po celý den mám dostatek „energie“ a nepřepadá mne pocit únavy po obědě

·         zastavil se váhový přírůstek a naopak začal pozvolný pomalý (ale trvalý) úbytek

 

Velmi pozitivně hodnotím to, že nám paní Luberová nic nevnucovala a naopak se snažila navrhnout takové změny, které můžeme provozovat dlouhodobě. V mém případě zůstalo zachováno závodní stravování a doplňuji si zbylá denní jídla. Podrobně mi bylo vysvětleno která jídla si mám k obědu vybírat a proč. Nebylo reálné, abych si večer vařil do krabiček na celý den. Po několika týnech jsme se opět setkali v poradně a vyhodnotili jsme, jak je jídelníček nastaven a zda nám vyhovuje. Taktéž jsme prokonzultovali pokrmy, které si připravujeme a jejich složení.

Příjemně mne překvapil osobní zájem paní Luberové o každého klienta. Běžné jsou její telefonáty a slova povzbuzení včetně užitečných rad. Vím, že poskytované služby nejsou zadarmo, ale ten dobrý pocit a volný opasek u kalhot stojí za to. Po osobní zkušenosti Vám mohu nutriční poradnu, kterou vede paní Luberová vřele doporučit.

 

Ing. Pavel Chroboczek

Tato recenze je uvedena se souhlasem klienta.

 

 

 

 

 

Jaké je to být v dobré kondici a cítit se podstatně líp?

„To jsem poznal až poté, co jsem odhodil strach a nebál se požádat o pomoc. Zhoršující se zdravotní testy mi říkaly: Proč čekáš? … sám sebe jsem přesvědčoval:  Už si vyzkoušel všechno a více sportu už nezvládneš, zřejmě ti není pomoci.                                                  

Je pravdou, že jsem podcenil tak jednoduchý krok: svůj jídelníček. Zjistěte si i vy, kde je příčina, ale nezůstávejte na to sami. Odborný rozbor životosprávy Vám napoví, co tělu nadbývá nebo chybí.“

 

spokojený klient

 

 

 

 

Dobrý den paní Luberová,

chtěla bych Vám poděkovat za kvalitní zpracování individuálního výživového plánu, který je velmi podrobný a bude jistě pro mé zdraví přínosem. Musím podrobně nasát Vaše dispozice a určitě budu chtít využít všech doporučení ve prospěch zlepšení svého zdraví a funkce již poškozených orgánů. Věnovala jste se této problematice velmi důkladně.
Děkuji a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů!

 

S pozdravem Jiřina Folwarczná

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

 

 

 

Dobrý den,

Nikdy jsem nevěřila, že bych v 61 letech mohla ještě zhubnout.

Díky paní Luberové, výživovému plánu, sestavenému konkrétně pro mne a konzultacím se mi to povedlo. Obvod boků se zmenšil o 11 cm a obvod pasu o 6 cm.

Velká výhoda byla také v tom, že jsem nemusela počítat kalorie a naučila jsem se pracovat s velikostí mojí porce na talíři. Cítím se velmi dobře a jsem ráda, že jsem to i v tomto věku dokázala.

Taky jsem ráda, že mám nové stravovací návyky a díky konzultacím jsem se dozvěděla i chyby, které jsem dělala ve svém stravování. Získané poznatky, zkušenosti a návyky budu využívat i v budoucnu. V případě potřeby budu konzultace u paní Luberové nadále využívat.

 

S pozdravem

Bohumila Lindnerová

Souhlasím s uveřejněním tohoto článku

 

 

 

 

Vážená paní Luberová,

 

tímto bych Vám chtěla poděkovat, že jste mi pomohla nalézt zpět mé ztracené sebevědomí. Je mi 29 let a nikdy jsem příliš neřešila svou postavu, přestože jsem vždy nějaká ta kila měla navíc. Pár pokusů o redukci váhy proběhlo, ale nikdy nic dramatického a „násilného“. Během studia na vysoké škole se mi dařilo díky sportu si svou váhu udržovat v rozumných mezích. Po ukončení školy jsem nastoupila do zaměstnání, do sedavého zaměstnání za počítačem, a mé pohybové aktivity vzaly za své. Když k tomu přičtu stravování v rychlých občerstveních o poledních pauzách a mlsání různých dobrot, co mi přišly pod ruce... Váha rostla a rostla.

Nespokojenost se sebou a neschopnost s tím sama něco provést mě přivedly k Vám do poradny. Počáteční nedůvěřivost vzala brzy za své. Vštěpila jste mi základy zdravého stravování, odnaučila zlozvyky a díky sestavenému jídelníčku mně osobně na míru netrvalo dlouho a má hmotnost začala jít sama dolů. Za půl roku „nového zdravého života“ se mi podařilo snížit váhu z původních 84 kg na nynějších 75 kg. Můj stravovací plán jsem dostala nejen v papírové podobě, ale také v počítačové verzi, kde si sama můžu sestavovat jídelníček na jednotlivé dny tak, ať vše vyhovuje mým nastaveným výživovým hodnotám.

Teď už vím, že zhubnout může každý. Doporučuji Vás všem, kteří se nemohou odhodlat začít se sebou něco dělat a změnit svůj dosavadní životní styl. Stojí to za to!

Tímto bych Vám paní Luberová ještě jednou chtěla poděkovat. Jste mi psychickou oporou a motivací do dalšího snažení.

 

S pozdravem

Denisa Čendliková

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

 

 

 

Dobrý den paní Luberová,

Jsem moc ráda, že jsem našla Vaši poradnu a mé rozhodnutí má své výsledky.

Chci Vám moc poděkovat za dosavadní spolupráci a pevně věřím, že v ní budeme  dál pokračovat. Musím přiznat, že ze začátku to bylo těžké, ale s odstupem času mohu potvrdit, že člověk se učí celý život a posunuje se dál a dál. Moje životospráva dostala tzv. na frak, ale jsem za to vděčná. Dnes už vím, že na trhu existují kvalitní české potraviny, o kterých jsem nevěděla, resp. mě nezajímaly. Změna stravování a rozšíření pohybové aktivity je na mé postavě znát, jsem na to pyšná, je to motivace pro další výsledky v budoucnu. 

Nabídka oblečení dostala větší rozměr než předtím a to je hodně pozitivní a motivační. 

 

S pozdravem

Lenka Poskierová

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

 

 

 

Vážená paní Luberová,

sešel rok s rokem a já mohu bilancovat. Poprvé jsem poradnu navštívila 30.6.2012 s cílem se sebou něco dělat. Následoval sled událostí tj. psaní jídelníčku co jím, kolik a co piji, pohybová aktivita atd. pak došlo k jeho vyhodnocení a sestavení nového a velice zajímavého jídelníčku. Tak jsem se do toho pustila, mohu říci, že začátky byly těžké, ale výsledky se začaly dostavovat.  Se sestaveným jídelníčkem jsem byla spokojena a přivítala jsem jeho variabilitu. Jídelníček se dá postupně rozvíjet a potraviny nahrazovat jinými potravinami se stejnými hodnotami.  S odstupem času mohu říct, že jsem spokojená, plná energie, lásky a pohody.  Moje strava se stala rozmanitá, objevila jsem potraviny, které jsem neznala a mám pocit, že si tzv. „dobře papám“ a při tom hubnu resp. tvaruji si postavu. Samozřejmě, že moje pohybová aktivita byla a je stále aktivní, navštěvuji fitko pro ženy, jezdím na kole a spinning. Změnou životního stylu jsem zjistila, že už nepotřebuji vakcíny na alergii, ta nějak odešla sama, za celý rok jsem nebyla nemocná.

Šatník, tak ten dostal velkou ránu, postupně jsem vyřazovala oblečení velikosti 50-52. V obchodech jsem začala objevovat menší a menší velikosti, otevřela se paleta barev, kterých jsem si kdysi nevšímala a dnes si kupuji pestré oblečení, velikosti 42-44 někdy i 40 a jsem na výsost spokojená. Naučila jsem se experimentovat s oblečením a mé sebevědomí poskočilo o několik stupínků výše.

Tyto změny mě posunuly někam jinam, život beru jak přichází, jsem v pohodě a se mnou celá moje rodina, která mou aktivitu podporuje a raduje se z výsledků, kterých jsem dosáhla.

 

Paní Luberová, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za podporu na dlouhé cestě za vytyčeným cílem a zároveň Vám přeji hodně spokojených klientů, těším se na další spolupráci.

 

Lenka Poskierová

Souhlasím s uveřejněním tohoto článku

Nikdy jsem neměla problémy s váhou, ale už v době studia a především zvýšeného psychického stresu (státnice), jsem se doslova „ládovala“ různými sladkostmi, brambůrkami, a to mnohdy do pozdních večerních hodin. Samozřejmě se to odrazilo i v mé tělesné hmotnosti.

 

Jsem ráda, že jsem po ukončení studia potkala svou kamarádku, která mě nejen pomohla zredukovat váhu, ale taky mi ukázala, jak zdravě se stravovat. Bez jejich rad, bych to nedokázala, proto všem doporučuji navštívit její poradnu.

 

Ing. Rút Purgatová

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

Je mi 69 let. Než jsem začala hubnout, měla jsem velké zdravotní potíže: bolesti kolenou a páteře, vysoký krevní tlak a srdeční arytmii s cévní nedostatečností,vysoký cholesterol, zvýšený krevní cukr a tuk, střevní a zažívací potíže a s tím vším i spoustu léků. Rozhodla jsem se, že s tím už musím něco udělat, protože jsem nemohla od bolesti vůbec chodit. Zadýchávala jsem se, a co 20 metrů jsem byla nucena stát a popadnout dech. Byla jsem už také v pořadníku na operaci kolena, nic záviděníhodného, uznáte.

 

Začala jsem tedy chodit do poradny paní Jany Luberové, která mi na konzultacích  vysvětlila a dala individuální návod, jak se začít stravovat a váhu postupně snižovat. Trvalo dlouho, než jsem zhubla 10 kg, ale snaha stojí za to. Dnes už nemám kolena nateklé a chodím bez zastávek! A bolesti? Páteř nebolí, kolena nenatíkají a na operaci nemusím.  Můžu říct, že srdeční arytmie se také zlepšila, můj internista je s výsledky velmi spokojen a postupně mi začal ubírat léky.

 

Věřte, že nejtěžší je rozhodnutí začít a nebát se. Moje bolesti, které jsem měla, mě donutily začít od začátku. Také jsem dříve cvičila, ale zjistila jsem, že to nestačí. Je potřeba změnit příčinu, proč se vám toto vše přihodilo, proč to bolí, proč máte léky. Pochopte, to nezvládnete sami.

 

Tímto jsem chtěla moc poděkovat za pomoc paní Janě Luberové. Dnes dávám míň za léky, protože vím, jak se mám stravovat, co jíst, abych si váhu udržela. Myslím, že je to vždy lepší, než-li nějaká chemie. 

 

S pozdravem. Gurecká

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

Chtěla bych Vám poděkovat za konzultaci v poradně, hodně jsem si uvědomila, co dělám špatně. Musím konstatovat, že tak disciplinovaná jsem už dlouho nebyla. Návštěva u Vás mi byla velkým přínosem. Děkuji.

 

klientka RR

Je mi skoro 40 let a chtěla jsem zhubnut 5 kg, ale nedařilo si mi to tak, jako dřív. Ve spojení s mým podnikáním v oblasti tvarování postavy jsem vyhledala výživovou poradkyni, která mi dala cenné rady, kterých se držím dodnes.

Pět kilogramů jsem dala dolů a naučila jsem se důležitou věc – a to správný pitný režim. Naučila jsem se jíst častěji a zdravěji s novými potravinami, které jsem dříve neznala a nepoužívala. Dnes vím, že to bylo dobré rozhodnutí, stále uplatňuji rady, které mi pomáhají udržet si svou novou váhu. Pokud máte odbornou pomoc a dohled někoho jiného, jde to samo a těšíte se na další informace. Cítím se dobře. Díky.

 

Jana Winklerová 

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

Vážená paní Luberová,

chtěla bych Vám tímto srdečně poděkovat za rady a vzorné vedení k tomu, abych docílila nižší hmotnosti. To se mi díky Vám povedlo, cítím se podstatně lépe a budu Vaši poradnu doporučovat svým známým, protože jsem opravdu spokojená. Děkuji, že jste mi ukázala, pro mě, novou cestu zdravého životního stylu.

S pozdravem

 

Dana Sznapková

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

Milá paní Luberová,

v dubnu minulého roku jsem začala navštěvovat  poradnu zdravého hubnutí a díky vaším skvělým radám se mi podařilo zhubnout 15 kg . Nehladověla jsem a naopak jsem se cítila velice dobře. Osvojila jsem si stravovací návyky, které mi vyhovují a dokonce se mi docela daří váhu držet.

Chci Vám touto formou ještě jednou moc poděkovat a přeji vašim dalším pacientům mnoho úspěchů.

 

Božena Lišková

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

 

Vážená paní Luberová, dobrý den.

 

Dovoluji se obrátit na Vás s poděkováním za pomoc při mých zdravotních problémech. Jak víte, jsem 68 let starý, ZTP invalidní důchodce, navíc s velmi vážným onkologickým onemocněním. Byl jsem nucen, následkem těchto zdravotních problémů 2 roky užívat lék s ženskými hormony, následkem čeho se mi začala povážlivě zvyšovat tělesná váha. Navíc, díky invaliditě páteře nejsem schopen žádného aktivního pohybu. Vyzkoušel jsem několik metod, se kterými jsem v minulosti měl úspěch, ale bohužel, nic nefungovalo. Navíc jsem diabetik a z etických důvodů přísný vegan, co podstatně omezuje mé stravovací možnosti.

 

V televizi mě zaujal program „Jste to, co jíte“ a tak jsem na internetu hledal něco podobného v okolí mého bydliště. Narazil jsem na Vaší poradnu, a po domluvě jsem absolvoval vstupní konzultaci. Ze začátku jsem měl obavu z toho, zda se nejedná o „rýžování peněz na úkor lidského neštěstí“, ale první den aplikace individuálního stravovacího programu, který jste pro mne vypracovala, jsem změnil názor a přesvědčil se, že systém funguje. Po skončení předepsaného programu jsem si zakoupil program pro vlastní vypracování stravovacího plánu a s nadšením v programu pokračuji s vlastními potravinami, podle vlastní chuti. Když jsem si byl u Vás dne 13. srpna vyzvednout Individuální stravovací plán vážil jsem ráno 115,2kg, dnes vážím 105,4kg, a pomalu uvažuji o tom, že v příštím roce opět vytáhnu kolo, (které jsem musel před dvěma roky ze zdravotních důvodů uložit do garáže) a pomalu začnu trénovat aktivní pohyb.

 

Tenhle „román“ Vám píši proto, že bych Vám chtěl vyslovit poděkování za profesionální přístup a zejména za dodatkový program pro vypracování vlastního stravovacího plánu. Přeji Vám hodně úspěchů v další práci a hodně alespoň tak, jako já spokojených klientů, a pro dnešek příjemný den.

 

Pokud chcete, v rámci propagace Vámi nabízené metody stravování, zveřejnit tento můj dopis, nemám proti tomu námitek. Přál bych si, aby tato metoda pomohla co nejvíc lidem k plnohodnotnému životu. Ještě jednou děkuji.

 

S pozdravem 

Ivan Šeffer, Havířov             

Dobrý den, 

chci Vám vyjádřit touto cestou uznání za to, co děláte. V dnešní době, kdy jsme vystavováni stále většímu tlaku ze strany potravinářských lobby, s katastrofálními důsledky na zdraví obyvatelstva, v době, kdy zde máme epidemii obezity a “civilizačních” chorob, je Vaše práce více než důležitá. 

Vím, že Vaší hlavní odměnou - a také asi největším hancím motorem - je uznání Vašich spokojených klientů, proto se připojuji, abych Vás podpořil ve Vaší užitečné práci. Chci Vás ujistit, že má daleko hlubší dosah a význam, než si možná vůbec uvědomujete. Děkuji Vám za to a přeji mnoho a mnoho spokojených klientů. 

S úctou T.K.

Do poradny jsem přišla prakticky s normální váhou, ale přesto jsem se sebou nebyla spokojená. Pro někoho rozmar, mě to ale dost trápilo. Neměla jsem nereálné očekávání a nepotřebovala jsem postavu modelky, ale nemohla jsem se zbavit ani těch několika málo kilo, která mě trápila. Nezapomenu na ten příjemný šok, když jsem se dozvěděla, kolik si můžu dovolit sníst, do té doby jsem totiž jedla výrazně méně, než jsem měla. K tomu trocha pohybu a šlo to. Jak říkám, o váhový úbytek u mě ani tolik nešlo, spíše o formování postavy, ale celý tenhle proces mě zbavil mojí nespokojenosti. Nejdůležitější pro mě je, že jsem díky tomu dokázala najít cestu ven z toho začarovaného kruhu, kdy jsem si dříve ubírala množství jídla, ale váha neklesala.

 

Daniela Budošová

Tento článek je uveden se souhlasem klienta.

Jmenuji se Petr a je mi 40 let. Dva dny před svými 40. narozeninami jsem se rozhodl pro radikální změnu-zhubnout. Člověk v určité fázi života bilancuje, přehodnocuje a zamýšlí se nad změnami ve svém životě. Přišel jsem na to včas. Nepřipadal jsem si nikdy jako „ultra štíhlý“, ale ani jako obézní. Trápilo mě větší bříško. Jako většina mužů mám i já velmi rád „sladké“. Problémy s váhou začaly kolem 35. roku. Začal jsem přibírat, ručička se blížila k 95 kg. Nějak jsem si to neuvědomoval, touha oplatku, margotky či čehokoliv sladkého, byla silnější. Navíc jsem původním povoláním kuchař. Nikdy mi nic neříkalo sníst 6 knedlíků, či horu brambor.

Letní dovolená v letošním roce byla u moře, pohoda, klídek, žáden stres. Pouze odpočívat relaxovat…. a odpočívat a a a…. Po návratu se ručička váhy přehoupla do oné magické hranice 102 kg!!! Děs – ne!!! To přeci nejde dál.

24. srpna jsem navštívil poradnu, kde mi Jana Luberová vysvětlila s přehledem, jak tento systém funguje. Zaujalo mne to na tolik, že jsem odcházel s pocitem, který těžko popíšu!

Mám naději…. popsáno dvěma slovy. Ihned druhý den jsem pochopil, že můj cíl zhubnout se posunul o několik metrů blíže. Naskočil jsem do rychlíku, který se řítí rychlostí, a já vím, že jeho strojvůdcem jsem jedině JÁ!

Po třech a půl měsících má váha klesla ze 102 kg na 87 kg. Cítím se skvěle! Začala mi pomalu narůstat svalová hmota a spaluje se mi vnitřní tuk. Je to tak jednoduché…. říkám si. Chce to jen nevystupovat z toho rychlíku a dojet do cílové stanice.

Všem mužům v mém věku a nejen jim, přeji hodně štěstí při hubnutí! Pánové, zahoďte ostych!

Je tak jednoduché….

 

Souhlasím s uveřejněním tohoto článku

Prezentaci vytvořil Lubomír Fiala / 2011